Агрегатор.мк

Секогаш информирани

Прво ја киднапирале, изболе, па ѝ го пресекле вратот: Ако постои пекол на земјата, оваа жена го доживеа и преживеа


Прво ја киднапирале, изболе, па ѝ го пресекле вратот: Ако постои пекол на земјата, оваа жена го доживеа и преживеа

Ако животната приказна на Алисон Бота беше направена во филм, би помислиле дека е лошо направена, бидејќи кој би можел да преживее речиси обезглавен? Сепак, можно е да се преживее пеколот, а оваа жена е вистински доказ за тоа.

Беше 18 декември 1994 година, а Алисон Бота била киднапирана во близина на нејзиниот дом во Јужна Африка. Таа имала 27 години и штотуку се вратила од ноќно излегување со пријателите. Додека се паркирала пред зградата, на нејзиниот автомобил налетал маж и ѝ се заканил со нож и наредил да се премести на другото седиште. Потоа седнал зад воланот и го одзел нејзиниот автомобил за да земе друг маж – соучесник.

Во тој момент, Алисон сфатила дека тоа е злобниот план на двајцата мажи.

Франс ду Тоа и Теунс Кругер и кажале дека ќе имаат интимни односи со неа. Ја прашале дали ќе се бори со нив. Очигледно заробена и исплашена за својот живот, Алисон рекла не.

И двајцата имале историја на насилство врз жени и ја силувале, по што решиле да ја убијат. Најпрво се обиделе да ја задушат. Но, иако изгубила свест, Алисон се одржала во живот.

Фрустрирани, Ду Тоит и Кругер ја подигнале својата бруталност на повисоко ниво. Тие ја прободеле Алисон најмалку 30 пати во стомакот. Подоцна се сетила дека еден од нив имал посебна желба да и ги осакати репродуктивните органи, но некако тие делови од телото ги промашиле.

Кога нејзината нога се згрчила, Ду Тоит и Кругер сфатиле дека работата сè уште не е завршена. Потоа и го пресекле грлото – 16 пати.

„Се што можев да видам беше рака што се движи по моето лице. Лево и десно, лево и десно. Неговите движења испуштаа звук. Влажен звук, тоа беше звукот на моето расцепување. Тој ми го сечеше грлото со нож. Повторно и повторно и повторно“, се сеќава таа.

„Се чинеше нереално, но не беше. Не чувствував никаква болка, но тоа не беше сон. Ова се случуваше. Еден човек ми го пресече грлото“.

Кога мажите конечно се повлекле, ги слушнала како се восхитуваат на нивната работа и велат на африкански: „Мислиш ли дека таа е мртва?“ прашал еден од напаѓачите. „Никој не може да го преживее тоа“, одговори другиот.

Очигледно задоволни што ја убиле, Ду Тоит и Кругер си заминале – несвесни дека Алисон сè уште дише.

Лежејќи напуштена на песокот и скршеното стакло, Алисон знаела дека „барем морав да оставам трага за тоа кој ми го направи ова“. Таа решила да ги напише имињата на нејзините напаѓачи на земјата. Потоа напишала под нив: „Ја сакам мама“.

Но, наскоро Бота сфатила дека можеби има шанса да преживее. Во далечината таа можеше да ги види фаровите кои доаѓаат низ грмушките. Да можеше да излезе на пат, некој би можел да и помогне.

Додека Алисон Бота одеше кон фаровите, таа стана свесна за сериозноста на повредите. Како што стоеше, главата почна да и паѓа назад – речиси беше обезглавена.

Во меѓувреме, почувствувала и нешто лигаво како излегува од нејзиниот стомак — цревата. Таа мораше да ја користи едната рака за да не ѝ се излеат органите, а другата рака буквално да се држи за сопствената глава.

„Додека се борев да одам напред, видот ми се замати и избледе и паѓав многу пати, но успеав повторно да станам додека конечно не стигнав на патот.

Таму таа се срушила по белата линија. Дури и во нејзината дезориентирана состојба, таа знаеше дека ова е најдобрата позиција за да го привлече вниманието на возачите.

За среќа, Алисон не мораше долго да чека. Младиот студент по ветеринарство по име Тијан Ајлерд ја видел како лежи на сред пат и застанал.

„Господ ме стави на тој пат таа ноќ со причина“, рече подоцна Ајлерд.

Тој ја искористил својата ветеринарна обука за да ја врати изложената тироидна жлезда на Бота во нејзиното тело. Потоа повикал брза помош.

Алисон Бота итно била префрлена во болница, каде лекарите биле запрепастени од нејзините ужасни рани. Еден лекар, Александар Ангелов, подоцна рече дека никогаш не видел толку тешки повреди во неговите 16 години медицина.

Алисон била на работ на смртта, како што објави AllThatInteresting. Но, таа успеала да се извлече – а се сети и на сè за нејзините напаѓачи. Таа набрзо успеала да ги идентификува од полициските слики додека сè уште била во болница. Ова доведе до брзо апсење на „убијците на силување“, како што ги нарекуваа во печатот.

Ду Тоит и Кругер се изјаснија за виновни по осум точки од обвинението, кои вклучуваат киднапирање, силување и обид за убиство. И двајцата беа прогласени за виновни и осудени на доживотен затвор во август 1995 година.

Извор: курир.рс

Foto: Printscreen Youtube / Afternoon Express

Агрегатор.мк 2019-2022 © Сите права задржани